MOTYLKI- Mama i tata 25.05.- 29.05.

Dzień 1. Moja mama

1. „Pomogę mamusi“- zapoznanie z piosenką.

2. „Serduszko”- praca z wierszem B. Formy:

Duże, czerwone serduszko

gorąco świecące słoneczko.

Od dziecka twego ukochanego

to prezent dla ciebie mateczko.

Olbrzymie bukiety kwiatów

niosą dziś wszystkie dzieci.

Wietrzyk nucący piosenkę dla mamy

po niebie przed siebie w dal leci.

Rozmowa na temat treści wiersza oraz zbliżającego się dnia mamy: Dla kogo było czerwone serduszko z wiersza? Dlaczego dzieci w wierszu dają swoim mamom kwiaty? Jaka to okazja? Co można podarować mamie z okazji jej święta?

3. „Laurka dla mamy”- wykonanie dowolną techniką kartki z okazji dnia mamy, np. możemy przygotować wycięte serce, a dziecko je pomaluje/ pokoloruje; pójść i uzbierać bukiet z polnych kwiatów ;)

Dzień 1. Mój tata

1. „Tata jest potrzebny!“- zapoznanie z piosenką.

2. „Mój tato”- praca z wierszem B. Formy:

Chodzimy z Tatą na długie spacery,

mamy wspaniałe górskie rowery.

Po parku na nich często jeździmy

i nigdy razem się nie nudzimy.

Gdy mroźna zima nagle przybywa

i śnieżnym szalem wszystko okrywa,

bierzemy narty i śnieżne szlaki

wciąż przemierzamy jak szybkie ptaki.

Często chodzimy razem do kina,

lubimy kiedy dzień się zaczyna.

Mam swego Tatę – to wielkie szczęście,

życzeń mu składam dziś jak najwięcej.

Rozmowa na temat treści wiersza: Co robiły dzieci z tatą w wierszu? Jak spędzały czas wolny? Dlaczego dzieci w wierszu składają życzenia swojemu tacie? Jaka to okazja? Co można podarować tacie z okazji jego święta?

3. „Magiczne pudełko”- zabawa sensoryczna: przygotowujemy pudełko tekturowe (z dziurką, do którego można włożyć rękę) z różnymi rekwizytami, np. kredka, mały samochodzik, gąbka do kąpieli. A dziecko po dotyku odgaduje co to jest ;)

Dzień 3. Upominek dla mamy

1. „Praczki“- zabawa muzyczno- ruchowa wg M. Bogdanowicz:

Tu lewą mam rączkę, tu prawą rączkę mam
Jak praczki pracują pokażę ja wam
Tak piorą tak piorą przez cały długi dzień 2 x

Wieszają , wieszają przez cały długi dzień 2x
Prasują , prasują przez cały dzień 2x
Składają, składają przez cały długi dzień 2x
Tańcują, tańcują przez cały wolny dzień 2x

2. „Śniadanie dla mamy”- wykonanie dla mamy kolorowych kanapek J

3. „Jesteś mamo skarbem mym”- zapoznanie z piosenką:

Dzień 4. Upominek dla taty

1. „Bąbelki“- zabawa oddechowa:przygotowujemy kubek z wodą oraz słomkę, przez którą dziecko ma za zadanie tak dmuchać by powstały bąbelki powietrza w wodzie ;)

2. „Tata czarodziej”- zabawa ruchowa: dziecko porusza się w dowolnym rytmie/ melodii, a rodzic trzymając ‘magiczną różdżkę’ (patk, itp.) na przerwę w muzyce zadaje ‘zaklęcie’, np. Zamieniasz się teraz w kota! Dziecko naśladuje wskazane przez rodzica zwierzę/ postać.

3. „Rodzinny piknik”- praca z obrazkiem: nazywanie przedmiotów znajdujących się na obrazku oraz wyszukiwanie ich wśród pociętych kart (plik PDF podany na końcu).

4. „Korona dla taty”- wykonanie papierowej korony dla taty lub innego upominku ;)

Dzień 5. Święto mamy i taty

1. „Woogie Boogie“- zabawa ruchowa z pokazywaniem do piosenki(plik muzyczny podany na końcu):

2. „Rodzinne sposoby na nudę”- praca z obrazkami (plik PDF podany na końcu): pokazujemy dziecku obrazki pojedynczo i rozmawiamy na temat tego, co przedstawiają? Jak możemy wspólnie z naszymi bliskimi spędzać czas?

3. „Spacer”- wspólna aktywność J