• Odwiedziło nas: 120373

Biedronki - Wiosna

Pierwsze motyle i kwiaty

Wiosenna pobudka roślin. W załączniku numer 1 przesyłamy planszę pierwszych wiosennych kwiatów. Prosimy o omówienie ich charakterystycznych cech razem z dzećmi  oraz prosimy o zwrócenie uwagi na kwiaty, które są pod ochroną.

Propozycja pracy plastycznej znajduje się na stronie :

Film czego potrzebują rośliny do życia ?

Film o kwiatach "Zwiastuny wiosny" - do muzyki A.Vivaldi

Wiosenna Pogoda
Poprosimy , aby Przedszkolaki obserwowały pogodę za oknem. W załączniku numer 3 załączamy tabelę pogody. Prosimy aby dzieci obserwowały pogodę i oznaczały ją odpowiednimi symbolami.

Film- obieg wody w przyrodzie

Przylatują ptaki.
W załączniku numer 4 dołączamy ilustracje ptaków, które przylatują wiosną.

Film do utworu muzycznego Jolanty Fraszyńskiej "Jaskółka, czyli ogłaszają ptaki wiosnę"

Odgłosy ptaków

Załącznik numer 5 karta pracy

Kolorowe Motyle
 Wiosna obfituje w kolorowe motyle. Przybliżmy naszym Milusińskim cykl rozwoju motyla.
Ich przemiana życiowa jest wyjątkowo ciekawa, gdyż na początku są brzydką gąsienicą, zmieniając się z czasem w imago (postać dorosła motyla). Podczas gdy są gąsienicami uważane są jako szkodniki znane np. jako mole. W późniejszej fazie stanowią bardzo ważną funkcje w ekosystemie. Pełnią funkcję zapylającą dla wielu owadów oraz są dla nich pożywieniem.

Ciekawostki :
-Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy-ćmy.
- Motyle są zmiennocieplne. Nie będą mogły latać jeśli ich ciało będzie miało poniżej 30 st. C. Muszą one gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka. Ciemniejsze osobniki mają łatwiej, gdyż ich ciała szybciej się nagrzewają zbierając jednocześnie siłę do dalszego lotu.
-Owady mają wypracowany świetny poziom demaskacji przed innymi wrogami i ich drapieżnikami. Jeden z gatunków motyla potrafi swoim wyglądem przypominać uschnięty liść pokrzywy. Inne potrafią przypominać szerszenia, sowę lub zamaskować się wyglądając jak kora drzewa.
-Mało kto wie, że motyle mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Do tego grona należą np. rusałki i zawisaki. Podczas lotu odpoczywają, rozmnażają się i wyruszają dalej w trasę. Do tej grupy należy także osetnik, którego można spotkać na naszych terenach.

Praca plastyczna kolorowy motyl
Załącznik numer 6

Przypominamy o obserwacji wiosennej  pogody za oknem.

Dzisiaj proponujemy troszeczkę gimnastyki :

Przypomnijmy sobie również piosenki (już je znamy) w języku angielskim.

If You're Happy | Super Simple Songs

Head Shoulders Knees and Toes / Super Simple Songs

Na zakończenie proponujemy wspólne oglądanie bajki wraz z dziećmi .
Muminki i pierwsze oznaki wiosny.

Zachęcamy do obserwacji przyrody w naszych ogrodach i na wspólnych spacerach!
W załącznikach przesyłamy również dodatkowe karty pracy.

Życzymy dużo zdrowia!
 Mamy wielką nadzieję, że zobaczymy się już niebawem z naszymi Biedronkami !
Zachęcamy do przesyłania fotorelacji z wykonywanych zadań przez Naszych Najmłodszych.