• Odwiedziło nas: 120396

Biedronki- Nadchodzi Wielkanoc

Poniedziałek 06.04

* Zagadka

Ma skorupkę, tak jak orzech,
ale bardzo, bardzo cienką,
na śniadanie zjeść je możesz,
raz na twardo, raz na miękko. (jajko)

* Prezentacja zapisu wyrazu  JAJKO. Przeliczanie liter w wyrazie, wskazywanie litery J, nazywanie kolejnych liter, wyodrębnienie pierwszej litery w wyrazie. Dzielenie wyrazu na litery/ głoski i na sylaby.

* Wymyślanie przez dzieci wyrazów zaczynających się na głoskę J, np. jabłko, jastrząb, Julita, jagody. Jeśli dziecku nie przychodzi na myśl żaden wyraz rodzic podpowiada a dziecko powtarza po nim wyrazy.

* Wielkanocne zabawy zręcznościowe:
- dzieci sprawdzają które jajko (ugotowane na twardo) potoczy się dalej po stole
- bieg z jajkiem na łyżce

* Wykonanie karty pracy (załącznik o nazwie puzzle2; kp1;kp2;kp3)

Wtorek 07.04

* Zagadka:

Może być z piasku,
może być siwa,
może być słodka i lukrem spływać. (babka)

* Rozmowa z dziećmi na temat tradycji wypiekania ciast świątecznych, w tym wielkanocnych babek lukrowanych, które są symbolem umiejętności kucharskich gospodyni i dostatku.

* Zabawa badawcza „Dlaczego babka drożdżowa rośnie?”. Rodzic wsypuje do szklanej butelki łyżkę cukru i drożdże, wlewa trochę ciepłej wody i miesza. Na szyjkę butelki naciąga balonik i szczelnie go mocuje gumką recepturką. Wstawia butelkę do miski z gorącą wodą. Dzieci obserwują, jak balon wypełnia się gazem i pęcznieje. Rodzic wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Drożdże zmieszane z cukrem powodują, że powstają bąbelki (gaz – dwutlenek węgla). Kiedy drożdże są w cieście bąbelki nie mogą się wydostać z otaczającego je ciasta i ciasto się podnosi. Zatem ciasto drożdżowe rośnie właściwie dzięki powstającym bąbelkom.

* Zagadki o Wielkanocy

Co z niego wyrośnie?

Trudno to powiedzieć.

Musi je mamusia

kokoszka wysiedzieć. (jajko)

W farbkach wykąpane,

ręcznie malowane,

kto by nie podziwiał

świątecznych ....... (pisanek)

W kopalni- twarda jak skała,

w sklepie- czysta i biała.

Wystarczy jej szczypta mała,

by zupa smaku nabrała. (sól)

Te z piasku stawiają

dzieciaki na plaży,

o tej wielkanocnej

każdy łasuch marzy. (babka)

ten prawdziwy na hali

najlepiej sie czuje,

ten cukrowy w świątecznym

koszyczku króluje. (baranek)

* Wykonywanie kart pracy (załączniki : memory; memory 2; kp wielkanoc 2; kp wielkanoc 3)

Środa 08.04

* Zajęcia kulinarne- Pieczemy drożdżową babę wielkanocną! Dużo radości i świetnie spędzony czas razem. Proszę dokładnie powiedzieć dzieciom co jest nam potrzebne do wykonania ciasta.
Dzieci:
- wyszukują pierwszą głoskę w wyrazie (Jaka jest pierwsza litera w wyrazie, np. drożdże- D, mąka- M).
- liczą produkty potrzebne do wykonania babki
- nazywają produkty potrzebne do wykonania babki

* Wykonanie ciasta przez dziecko i rodzica.

* Wykonywanie kart pracy ( załączniki puzzle; kolorowanka; kp wielkanoc 4)